topsms.pl witaj gadżetomaniaku

Z jakiej przyczyny należy zacząć sięgać po książki?

Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Jak pokazują badania, aż 42 % Polaków wykazuje ignorancki stosunek do książki. Wyniki te nie napawają optymizmem, gdyż człowiek wychowany wyłącznie przed ekranem telewizora funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Dlaczego? Ponieważ czytanie bardzo korzystnie wpływa na nasz rozwój.


Czytająca dziewczyna
Napisał: Mark Turnauckas
Na podstawie: http://www.flickr.com
To prawda - jeżeli chwycimy do ręki książkę, błyskawicznie przekonamy się, iż nie jest to atrakcja łatwa, lekka i przyjemna. Wymaga posiadania choć trochę zaangażowania i fantazji. Świat przestawiony w postaci opowiedziane przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. Och, tak łatwo jest włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może nadal korzystać z długiego urlopu.

Telewizja uniemożliwia samodzielne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy zaserwowane na tacy: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, którego jesteśmy reżyserem. Sami obsadzamy role, dopasowujemy tło i kierujemy akcją. Każdy szczegół powstaje w naszej głowie. Ciekawa książka porusza i ożywia umysł.

Mężczyzna czytający książkę
Napisał: zenjazzygeek
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czytanie równocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, albowiem jest mocno związane z mówieniem i pisaniem. Osoby stroniące od książek szybko można poznać. Zdradzają się częstym używaniem zwrotów typu: „Właściwie wiesz, o co mi chodzi”, „No… tego...”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Ocenę ludzi i przedmiotów ograniczają do przymiotnika „fajny” lub „super”.

Język w książkach jest bogaty, barwny i piękny. Zupełnie różniący się od tego, który zapewnia nam telewizja, i którym znaczna część Polaków operuje na co dzień. Zatrważająco ograniczony - jakby dopasowany do niskiego poziomu inteligencji odbiorcy.

Cena książek? Czasami może wydawać się wysoka. Ale gdzie zostało napisane, że mamy kupować w księgarniach? Końcówki nakładów, antykwariaty - dla chcącego nic trudnego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-03-22 15:02:32
Tagi: książki, odbiorcy, dźwięki, antykwariaty