topsms.pl witaj gadżetomaniaku

Ranking kierunków studiów

Co roku publikowane są rankingi najchętniej wybieranych kierunków studiów. Czasami można wyczytać, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasami, że upodobania młodych ludzi się zmieniają. Bywa, że uczelnie w ten sposób próbują zachęcić absolwentów do rozpoczęcia studiów na jakimś kierunku, albo dokładnie odwrotnie - zniechęcić, bo zwyczajnie nie mają już miejsc.
Które kierunki są popularneW takiego rodzaju listach od dawna wysoko znajdziemy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską czy psychologię. Wielu maturzystów jednak nie planuje świadomie swojej kariery, tylko wybiera kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, lub przekonani przez znajomych. Jest to złe podejście. Studia dobrze trzeba przemyśleć. Są kierunki, takie jak na przykład resocjalizacja (o tym kierunku), które nie dadzą nam łatwego zarobku i po których nie jest łatwo znaleźć pracę. Tego rodzaju kierunki powinni wybierać świadomi pasjonaci, którzy zdają sobie sprawę na co się decydują. Dobrze jest od samego początku studiów wyrabiać sobie kontakty i odbywać staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.

nauka
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Pasja a praca

Warto także być otwartym na zmiany ustalonych planów po przeanalizowaniu rynku pracy. Fanatyk rysowania, rzeźby czy malarstwa niekoniecznie musi skończyć właśnie ten kierunek. Nie da się ukryć, artyści są w trudnej sytuacji i pracy dla nich często nie ma. Może więc należy rozważyć kierunek taki jak na przykład arteterapia (polecana strona)? Pozwoli rozwijać się w wybranym kierunku a tym samym zapewni lepszą pozycję na rynku pracy.

Kierunki techniczne

Nieustannie popularnością mogą poszczycić się wszelkie kierunki na uczelniach technicznych. Różne kierunki techniczne są chyba najlepszym gwarantem pracy, pod warunkiem, że oczywiście dana osoba jest dobra w tym co robi. Najpopularniejsze ciągle są informatyka, elektronika, logistyka (sprawdź to). Studia na politechnice są bardzo wymagające, ale także kładą bardzo duży nacisk na część praktyczną. Zwykle do zaliczenia semestru wymagane są staże w różnorodnych firmach, co powoduje, że absolwenci tych kierunków mają już bogate doświadczenie. Dzięki temu są świetnymi kandydatami do pracy. Bywa, że firma po stażu oferuje studentowi etat. Warto dobrze zastanowić się nad kierunkiem studiów, bo od tego naprawdę będzie zależeć nasza kariera zawodowa.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-03-16 13:29:30