topsms.pl witaj gadżetomaniaku

Kable oraz przewody elektryczne

Jednym z tych elementów instalacji elektrycznej, z jakimi można spotkać się w życiu codziennym, są kable elektryczne.
Można je spotkać w zasadzie wszędzie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W umysłach większości osób kable i przewody elektryczne to to samo. Tymczasem są to różne urządzenia, ponieważ przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel natomiast tworzy zestaw określonych przewodów wraz z warstwą izolacyjną. Rodzaj użytego kabla albo przewodu zależy na pewno od wykorzystania, a czyli od urządzenia, w którym jest wykorzystany. Kable elektryczne różnią się zatem grubością, długością,a także rodzajem wtyczek. Inaczej wyglądać będzie zasilacz do komputera, a inaczej kabel od żelazka. Ten drugi zresztą jest bardzo charakterystyczny, posiada bowiem specjalny typ izolacji. Ta specjalna otulina stworzona z bawełny gwarantuje bezpieczeństwo podczas korzystania z żelazkaa. Przy wykorzystaniu typowej izolacji dotknięcie gorącej części urządzenia mogłoby spowodować przepalenie, a przez to porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Napisał: Thermaflex
Na podstawie: Thermaflex

Odmiany przewodów
Wewnątrz przewodów elektrycznych znajdują się tak zwane żyły, czyli drobniejsze przewody, zwykle pod różnokolorową warstwą izolacyjną. Przewody te zazwyczaj wykonane są z miedzi. Warstwa izolacyjna natomiast tworzona jest z tworzywa sztucznego o specjalnych właściwościach. Przewody elektryczne mogą mieć również rozmaite kształty; występują na przykład przewody płaskie. Przewody odznaczają się takimi parametrami jak iędzy innymi poziom giętkości, a także najwyższa możliwa temperatura pracy. Są one ustalone w tym celu, by eksploatacja przewodów odbywała się w poprawny i bezpieczny sposób.

Przewody przyłączeniowe
Przewody przyłączeniowe to wszystkie te przewody, które mają element popularnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna także miewa zróżnicowane kształty w zależności od przyrządu. Przewody przyłączeniowe mają w większości przypadków izolację z gumy, może być jednak także wykonana z innych materiałów. Przy wybieraniu przewodu ważne jest by pamiętać o skontrolowaniu jego długości tak, by wystarczała do potrzeb.


Napisał: PP2.0

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-03-14 00:02:34
Tagi: kabel, przewody, Wtyczka elektryczna, kable i przewody elektryczne