topsms.pl witaj gadżetomaniaku

Dlaczego warto odpisać swój 1% dla opp?

Od czasu przełomu 1989 roku wiele się zmieniło w naszym kraju. O zmianach w gospodarce napisano już wiele analiz, i choć to niezmiernie ważna cześć zmian, jednakże nie są to zmiany jedyne. Równie ważną - jeśli nie najważniejszą zmianą - było zezwolenie na zalegalizowanie stowarzyszeń niezależnych. Gdy tylko powstały warunki ku temu, jak grzyby po deszczu powstawały lokalne stowarzyszenia, pragnące dla siebie i innych coś zrobić, bardzo często angażując w realizacje celu zrzeszenia swój prywatny czas, nie rzadko własne środki finansowe, a także wiedzę oraz doświadczenie życiowe.
Spotkanie z Martyną Wojciechowską
Na podstawie: http://www.naratunek.org
Pole działań zrzeszeń jest bardzo duże – od działalności kulturalnej, aż po działalność dobroczynną. Możemy więc spotkać stowarzyszenia zajmujące się rekonstrukcją przeszłości, i inne, mające na celu naprawę drogi czy też chodników, budowa drogi rowerowej, czy najbardziej popularne: pomoc osobom chorym i osobom starszym lub dzieciom (sprawdź więcej).


Zrzeszenia te dzielimy na zwykłe zrzeszenia obywatelskie oraz organizacje pożytku publicznego (czyli w skrócie OPP). Pierwsze wymienione, to po prostu zrzeszenia. Organizacje pożytku publicznego zaś, to podmioty zajmujące się działalnością szczególnie ważną społecznie. Zakres działalności OPP ściśle określają przepisy prawne. Na OPP ciąży obowiązek bardzo drobiazgowej sprawozdawczości i opublikowania danych finansowych. W zamian za to OPP mają wiele przywilejów i ulg, np. zwolnienia z opłat sądowych i administracyjnych, no i chyba najbardziej popularna z nich - możliwość odprowadzenia 1% podatku dla opp (fundacja) którą podatnicy sami wybiorą.


Z jakiej przyczyny warto swój 1 % podatku oddać jakiejś organizacji? Powody są dwa: pierwszy to fakt, iż tym sposobem choć jeden procent podatku jaki musimy zapłacić trafi tam, gdzie podatnik sobie zażyczy. Może się wydawać, że kwota kilku złotych to niewiele i niewarta jest zachodu. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę ilość podatników - zebrane sumy robią się często nie małe.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 09:50:03
Tagi: organizacje