topsms.pl witaj gadżetomaniaku

Darowizna wozu

Darowizna pojazdu to przeniesienie własności czterokołowca – pociąga to za sobą pewne obowiązki formalne.


W rodzinnych stosunkach przeniesienie własności stanowi najpopularniejszą formę darowizny ze względu na konsekwencje fiskalne.


Umowa darowizny samochodu musi zostać spisana w pisemnej formie – co do reguły powinna mieć ona postać notarialnego aktu, jednakże może być spisana z pominięciem rejenta (staje się ważna w momencie wydania auta obdarowanemu). Obojętnie czy w rachubę wchodzi darowizna części wozu, czy może całego czterokołowca, umowa musi koniecznie obejmować pewne niezbędne elementy takie jak między innymi: miejsce nawiązania umowy, oznaczenie darczyńcy oraz obdarowanego, deklaracja darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności czterokołowca, oświadczenie darczyńcy o braku obciążeń pojazdu wierzytelnościami na rzecz osób trzecich, deklaracja ofiarodawcy o darowaniu wozu, deklaracja obdarowanego o przyjęciu samochodu, termin wydania samochodu.


internecie
Napisał: University of the Fraser Valley
Na podstawie: http://www.flickr.com


przedsiębiorca
Napisał: Inni PR & Marketing
Na podstawie: Inni PR & Marketing


zajęcie
Napisał: EveryCarListed P
Na podstawie: http://www.flickr.com
Co do reguły darowizna czterokołowca wywołuje skutki podatkowe. Trzeba jednak zaznaczyć, iż prawo dopuszcza przypadki, w których podatek nie jest konieczny, aczkolwiek muszą zostać przy tej sposobności spełnione określone warunki: stronami umowy darowizny auta są najbliżsi członkowie familii, nabycie własności czterokołowca zostało zameldowane do właściwego urzędu fiskalnego w ciągu pół roku od dnia spisania umowy.


Jeżeli wyżej wymienione warunki nie zostaną zrealizowane, wówczas darowizna połowy pojazdu bądź całego zostanie opodatkowana zgodnie z zasadami obowiązującymi dla pierwszej grupy podatkowej. Wysokość podatku od darowizny w omawianym przypadku jest uzależniona od rozmaitych czynników.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 12:27:44
Tagi: moc, zobowiązania, termin, obowiązki, reguły