topsms.pl witaj gadżetomaniaku

Jak przekazać jeden procent organizacji pożytku publicznego

Podejmowanie wielu mniej lub bardziej istotnych wyborów co do rozliczeń podatkowych zajmuje w nowym tysiącleciu cenny czas. Rozliczenie z fiskusem nie należy do miłych, dlatego nieraz wiele osób zapomina, o tym, że może z pożytkiem dla innych ludzi odliczyć 1 procent podatku na rzecz rozmaitych fundacji, organizacji pozarządowych. Odliczenie jednego procenta nic nikogo nie kosztuje, a może ono pomóc chociażby w leczeniu czy działaniu wydawnictw, fundacji kulturowych, czy tych samorządowych.

Niewątpliwie warto więc wiedzieć jak przekazać 1 procent podatku, na rzecz takiego typu organizacji. Kto jednak może to zrobić?


Świnka skarbonka
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Prawo regulują tą kwestię w sposób dosyć jasny. Jeżeli ktoś uiszcza podatek dochodowy od osób fizycznych lub odpowiedni ryczałt od wszelkich swoich przychodów ewidencjonowanych, jest on podatnikiem, który płaci podatek liniowy 19% albo uzyskał dochody z odpłatnego sprzedania papierów wartościowych i pochodnych im instrumentów finansowych, wtedy może on przekazać jeden procentwłasnego podatku na rozmaite cele pożytku publicznego. Nie ponosi on przy tej operacji żadnych dodatkowych kosztów. Następnie, aby to uczynić, musi on najpierw wybrać konkretną organizację pożytku publicznego, na rzecz, której pragnie przekazać właśnie 1% własnego podatku. Organizacja Pożytku Publicznego może być to prawie każda organizacja pozarządowa oraz osoby prawne, wszystkie jednostki organizacyjne działające na podstawie reguł tyczących się choćby: stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, czy o stosunku takiego państwa do innych kościołów. Fundacja (naratunek.org) i organizacje pożytku publicznego są różne.

Zaliczają się tu także wszystkie spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ,a także różne mniejsze ,a także większe kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie konkretnych przepisów. Kto potrzebuje dowiedzieć się więcej na temat definicji i warunków funkcjonowania organizacji opp może także wpisać w swoją wyszukiwarkę sieciową zapytanie organizacja opp.

Warto przy okazji takich wyborów pamiętać, że zbytni pośpiech nie bywa nigdy świetnym doradcą. Nazwy tych organizacji da się znaleźć w sieci na odpowiednich stronach. Wszyscy chcący oddać 1% znajdą aktualne wiadomości w tej kwestii - np. na stronie .

Po ustaleniu organizacji należy potem wypełnić rubrykę we własnym corocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38. Potrzeba wpisać w odpowiedniej rubryce nazwę wybranej organizacji, jej numer KRS i proponowaną kwotę, która nie przekroczy nigdy jednego procenta danego podatku. Tylko wtedy konkretny Urząd Skarbowy przeleje wpisaną kwotę pieniędzy na konto wybranej organizacji.

Świetnym zamysłem może okazać się przy tym przyjrzenie się profilom działalności poszczególnych organizacji, spośród których można wybierać. W nowym tysiącleciu rozliczne oferty i promocje czasami zamiast ułatwiać podjęcie decyzji, mocno je komplikują, powodując stresujące sytuacje, jakich można jednak bez większej trudności uniknąć, nastawiając się wyłącznie na sprawdzone organizacje pożytku publicznego. Należy przy okazji takich rozliczeń z fiskusem zapamiętać, że zbytni pośpiech nie bywa zazwyczaj dobrym doradcą. Najlepiej przejrzeć więc gruntownie profile organizacji w sieci, a przy okazji dowiedzieć się jeszcze więcej o tym jak przekazać 1 procent podatku.


Napisał: k.s.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:24:40