topsms.pl witaj gadżetomaniaku

Formy do wypieków rodem z Francji, czyli tart

Tarta to przepyszny rodzaj wypieku rodem z Francji, który w okamgnieniu osiągnął uznanie na całym świecie. Przyczyną jej powodzenia jest tradycyjny spód z brzegami z kruchutkiego ciasta albo z typowego ciasta francuskiego (bardzo rzadko piecze się tarty z ciasta półkruchego).

Formy do tarty
Na podstawie: garneczki.pl
Podstawowa forma do tarty musi być owalna i niska, wykończona charakterystycznymi, leciutko karbowanymi krawędziami. Tarta to ciasto, które posiada wprost niewyczerpalne możliwości dopasowania dodatków. Występuje także w wariantach słodkich, jak i wytrawnych. Jednym z najbardziej znanych rodzajów tarty przyrządzanej na słodko pozostaje kultowa już tarta Tatin (odwrócone ciasto z jabłkami, serwowane koniecznie na ciepło, niejednokrotnie z dodatkiem bitej śmietany), tarta czekoladowa, malinowa albo cytrynowa. W wersji na słono przeważnie zajadamy się tartą z kurczakiem, z łososiem, tartą serową bądź szpinakową. Zależnie od sezonu ogromnym powodzeniem cieszą się tarty z różnych owoców i  warzyw sezonowych.

Zapewnieniem wyśmienitego wypieku jest należycie dopasowana forma na tartę. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo form do pieczenia, utworzonych z różnych materiałów. W zasadniczym zaopatrzeniu kuchennym na bank przyda się forma z blachy ocynowanej bądź forma z blachy stalowej. Użytecznym rozwiązaniem jest zastosowanie przez producentów nieprzywieralnych powłok wewnętrznych – na przykład teflonowych lub xylanowych. Te oferuje np. wielokrotnie typowana przez piekących włoska marka Guardini. To, że forma nie przywiera jest o tyle ważna, że kruchutkie ciasto tarty nie wymaga zastosowania papieru do pieczenia oraz natłuszczania formy. Formy do tarty (inspiracje znajdziesz tutaj: link) powinny, zatem zapobiegać niespodziewanemu przypalaniu ciasta i być nietrudne w zachowaniu schludności.

Bardzo dużą sławą cieszą się też formy wytworzone z silikonu albo formy ceramiczne. Forma silikonowa do tarty, dzięki swojej plastyczności i plastyczności, zapewnia niezwykle wygodne wyciąganie gotowego ciasta na talerz czy paterę. Formy silikonowe można zwinąć albo złożyć, co jest dodatkowym atutem szczególnie w niewielkich kuchniach. Z kolei forma ceramiczna do tarty albo (rzuć okiem>naciśnij to łącze) szklane naczynie żaroodporne do tarty nierzadko mogą być też stosowane, jako naczynie do zapiekania o innym użyciu, w związku, z czym nasz zakup będzie jeszcze bardziej wszechstronny. Bogatą i przeróżną propozycję form do tarty oferuje sklep internetowy http://www.garneczki.pl/.

Ujmującym wzbogaceniem naszych eksperymentów z wypiekiem tart mogą być mini-tarty, przeznaczone dla jednej osoby. Do ich wykonania potrzebne nam będą nieduże foremki do tarty. Na podstawie jednego ciasta kruchego pozwolą one przyrządzenia indywidualnych tart z ulubionymi dodatkami dla każdego. Nieduże tarty na słodko będą wyglądać niezwykle smacznie udekorowane cukrowymi albo - www - czekoladowymi posypkami, aksamitnymi kremami czy barwnymi polewami.


Napisał: 5tka PR & Marketing Szeptany

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:28:15