topsms.pl witaj gadżetomaniaku

W jaki sposób prawidłowo przeczytać oznaczenie na oponach

Każda opona jest prawidłowo oznaczona, niezależnie od tego czy mówimy o oponach do samochodu, motocyklowych czy innych. Oznaczenie opon nie jest zwyczajnym, nie istotnym znakiem albo symbolem, wprost przeciwnie ma ono niezwykle ważkie znaczenie. Oznaczenie opon zezwala nam stwierdzić charakterystykę opony - wysokość boku, szerokość, rodzaj konstrukcji i średnicę, co więcej oznaczenie opon podaje informacje o prędkości oraz indeksie nośności.

opony
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
W jaki sposób więc należycie odczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry mieszczące się na oponie znamionują szerokość opony. Potem odkryjemy wiadomości mówiące o jej profilu, czyli szerokości i wysokości boku opony. Należałoby pomnieć, że niższy bok opony gwarantuje lepsze kierowanie samochodu na zakrętach. Później zdołamy odszukać informację na temat wewnętrznej konstrukcji opony. Dzisiaj coraz więcej opon posiada konstrukcję radialną, jaka oznaczana jest literką R. Za informacją o konstrukcji opony znajdziemy wysokość felgi, czyli wewnętrzną średnicę opony.

Należałoby pomnieć, że średnica opony zawsze jest podawana w calach. Na oponach odkryjemy również indeks nośności, jaki znaczy maksymalne obciążenie, które może przenieść opona wypełniona do maksymalnego stanu ciśnienia. Na końcu opony mieści się też indeks prędkości, który może mieć wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Wszelkiej literze odpowiada praktyczna wartość. Na oponach odszukamy także informacje dotyczące wytwórczości oraz kod UTQG, jednak kod ten znajduje się wyłącznie na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4x4 lub opony terenowe. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/rolnicze.htmlWybierając opony zimowe, odszukamy tam oznaczenia pospolite dla tego rodzaju opon, przykładowo M+S albo 3PMSF. Niezależnie od tego czy nabędziemy opony kormoran, opony Michelin czy opony 4x4, na każdej oponie odkryjemy tego typu oznaczenia. Warto zwracać na nie uwagę w trakcie doboru oraz zakupu opon do naszego samochodu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-08 12:57:24
Tagi: opony, obciążenie, nośność